Відповіді на всі випадки життя прямо на цьому сайті

Як впоратися з нарколепсією

Рекламний блок

Кроки

Частина 1 із 5: Зміна звичного розпорядку сну

 • 1 Лягайте спати і прокидайтеся в один і той же час. Щоб впоратися з нарколепсією, слід виробити стійкі звички, пов'язані зі сном. Скажімо, почати лягати спати і прокидатися в один і той же час... кожен день. Так ваш мозок звикне до певної регулярності в плані сну і звикне спати вночі. Так, навіть на вихідних.
  • Нейрони, з яких складається мозок, виробляють особливе речовина гипокретин (він же орексин), що допомагає в регуляції процесу сну. Відповідно, якщо ви будете спати в один і той же час, причому регулярно, то вироблення цієї речовини нейронами також підлаштується під ваш графік сну, в результаті чого ви будете менше і рідше засинати вдень.
 • 2 Слідкуйте за затишком в спальні. Тепла, затишна спальня дозволить вам швидше заснути і міцніше спати. Крім того, в спальні повинно бути тихо, адже мозок навіть уві сні реагує на зовнішні подразники, і тому вас розбудить будь-який голосний звук. В тиші ж, відповідно, мозок як би переходить в сплячий режим.
  • Ідеальна температура для сну в спальні залежить від того, в чому ви спите, при цьому оптимальний діапазон становить від 15 до 20 за Цельсієм. Чим більше на вас одягу, тим нижче повинна бути температура.[1]
 • 4630847 3.jpg 3 Розслабтеся до сну. Перед сном обов'язково займіться чимось розслаблюючим. Наприклад, почитайте роман або прийміть теплу ванну. Це допоможе зменшити сковуюче вас напругу, заспокоїть думки і дозволить швидше заснути.
  • Все, що не пов'язано з ліжком - в сторону, причому за дві години до відходу до сну! Навіть телефон, комп'ютер! Інакше ваш мозок буде думати, що ще робочий день! Іншими словами, дайте вашому організму час зрозуміти, що пора пригальмувати і розслабитися.
 • 4630847 4.jpg 4 Займайтеся вправами задовго перед сном. Якщо ваш день немислимий без вправ (власне, так і повинно бути), то врахуйте, що скакати з гантелями перед сном - ідея не з кращих. Весь спорт повинен закінчитися годин за 5 до сну, не пізніше. Суть в тому, що після занять спортом ваше тіло вирує від енергії і ендорфінів. З плином часу рівень сил знижується, і організм починає чітко розуміти, що йому треба поспати. Відповідно, поки ви займаєтеся спортом вранці або вдень, то ви будете засипати швидше, а спати - міцніше.
  • Півгодинна прогулянка або пробіжка, а також прості вправи для розминки будуть ідеальні. Все це дозволить впоратися зі стресом шляхом викиду в кров ендорфінів і пригнічення вироблення кортизолу. А ще, до слова сказати, такі вправи відмінно допомагають боротися проти зайвої ваги, особливо коли у вас настільки завантажений режим роботи, що ні на що, крім прогулянок, часу вже не залишається.
 • 4630847 5.jpg 5 Дозволяйте собі покемарить, але за розкладом. Регулярні "тихі години" (але, зрозуміло, не на 60 хвилин, а куди коротше) допоможуть вам регулювати вироблення гіпокретіна, що позитивним чином позначиться на звички сну.
  • Орієнтуйтеся на те, щоб покемарить не більше 20-30 хвилин, інакше ви не зможете повноцінно виспатися вночі.
 • Частина 2 із 5: Зміна способу життя

 • 4630847 6.jpg 1 Прийміть всі доцільні запобіжні заходи. На випадок раптового провалу в сон у вас повинні бути вжиті всі відповідні заходи обережності, особливо якщо ви протягом дня займаєтеся ніж-те, що може бути небезпечно. Якщо, до речі сказати, уникнути тих справ ніяк не можна, то покемарьте перед роботою.
  • Мабуть, водіння - основна проблема. Якщо вас частенько "вимикає" посеред дня, то сідати за кермо можна лише тоді, коли машина не заведена. Нехай вас підвозять родичі, друзі або громадський транспорт.
  • Ви можете заснути коли завгодно, що може обернутися травмами і смертю. Будь ласка, не треба недооцінювати небезпеку!
 • 4630847 7.jpg 2 Киньте палити. Куріння, особливо на ніч, лише погіршує нарколепсію. Суть в нікотині, який прискорює серцебиття, з-за чого заснути стає лише складніше.
  • Об'єктивно кажучи, нікотин є стимулятором, якого слід уникати. Зменшуйте потихеньку кількість викурених сигарет, скористайтесь нікотинової жуйкою або пластиром. Нікотин лише завадить вам заснути вночі, з-за чого ви будете спати вдень.
 • 4630847 8.jpg 3 Уникайте стресу. Постарайтеся жити без стресу (наскільки це взагалі в наші дні реально), так як стрес впливає на сон. Реакція організму на зовнішні подразники, і стрес в тому числі, часом несумісна зі здоровим сном. Займайтеся йогою, медитацією, практикуйте глибоке дихання.
  • Якщо не допомагає, то почніть приділяти собі по 15 хвилин в день. Нехай це буде вашим особистим часом. Просто посидьте в спокійному, тихому місці, сконцентрувавшись на заспокоєння розуму. Ви неодмінно помітите, що цей час йде вам лише на користь.
 • 4630847 9.jpg 4 Приєднайтесь до групи підтримки. Незважаючи на те, що це не пов'язано безпосередньо зі сном, користь все одно зробить. Пацієнтам з нарколепсією рекомендується вступати в такі групи, щоб отримати таку необхідну їм емоційну і психологічну підтримку. Воно й зрозуміло, адже багато людей з нарколепсією, кажучи про своїх симптомах рідним і близьким, стикаються з почуттями самотності і нерозуміння. Загалом, поговорити з тими, хто страждає від того ж, від чого й ви, і перейняти їх досвід буде вкрай корисно.
  • Можливо, ви зіткнетеся з нерозумінням з боку людей, які будуть вважати вашу хворобу лише проявом втоми, не бачачи в цьому особливої проблеми. Група підтримки допоможе вам скрасити гіркоту цього спостереження.
 • 4630847 10.jpg 5 Подумайте над варіантом психотерапії. Депресія та нарколепсія часто ходять парою. Хворі, що страждають від розладів сну, починають відчувати почуття сорому за те, що не живуть як всі. Психотерапія допоможе повернути правильний, позитивний погляд на стан справи.
  • Якщо нарколепсія стала причиною погіршення відносин між подружжям, рекомендується звернутися до сімейного психолога. Сеанси у особистого психотерапевта показано тим, хто не знає, як впоратися зі стресом від нарколепсії в повсякденному житті.
 • Частина 3 із 5: Зміна раціону харчування

 • 4630847 11.jpg 1 Уникайте вживання нікотину і кофеїну. Це стимулятори, що роблять вплив на вегетативну нервову систему, що призводить до частішання серцебиття, дихального ритму, підвищення кров'яного тиску, а також до гіперчутливості. Іншими словами, якщо хочете міцно спати вночі, то не пийте каву і не куріє, а також уникайте лимонаду, деяких сортів чаю, енергетичних напоїв, шоколаду, нікотинової жуйки і використання нікотинових пластирів.
  • Поки ми пильнуємо, у мозку виробляється речовина аденозин (побічний продукт діяльності нейронів). Чим більше аденозину накопичується, тим більш втомленими і сонними ми себе почуваємо. Що кофеїн, що нікотин блокують аденозин, з-за чого ми стаємо бадьоріше.
  • Пам'ятайте, що на нарколепсія - це не просто "випадкові епізоди сну в денний час", це ще і проблеми зі сном вночі. З-за кофеїну і нікотину заснути вночі (та і вдень теж) стає істотно складніше.
 • 4630847 12.jpg 2 Уникайте вживання алкоголю. Алкоголь, в свою чергу, не стимулятор, це депресант, порушує баланс нейромедіаторів (хімічних речовин, що беруть участь в передачі електричних імпульсів по нервах) в мозку, через що швидкість реакції сповільнюється, а людина відчуває себе більш розслабленим і сонливим. Тим не менш, сонливість в даному випадку лише тимчасова. Крім того, сон після спиртного не відрізняється якістю, а тому проблема лише поглиблюється.
  • Алкоголь, кофеїн і нікотин куди гірше використання медичних стимуляторів. Вчені вважають, що ці речовини вбивають клітини мозку, зменшуючи приплив крові до них. Так як гипокретин виробляється в мозку т. н. "Hcrt-клітинами", то ці речовини лише погіршують ситуацію з порушенням сну.[2].
 • 4630847 13.jpg 3 Їжте часто, але потроху. Корисно буде з'їсти легку вечерю і не їсти нічого важкого в принципі. На травлення йде багато сил, а організм вміє або добре перетравлювати, або міцно спати. На невеликі порції, відповідно, сил піде в рази менше, що дасть організму розслабитися і підготуватися до сну.
  • Ваша мета - три невеликі порції в день і два перекуси. Вечеря повинен бути з'їдений задовго до відходу до сну, щоб ваш ШКТ встиг його перетравити.
 • 4630847 14.jpg 4 Їжте вуглеводи, заряджають енергією. Деякі види вуглеводів корисніше інших - в тому числі і в плані міститься в них енергії, необхідної для неспання. Налягайте на продукти з цільного зерна, коричневий рис, просо і ячмінь. Чим все "коричневее", тим краще. До речі, в добу вам потрібно від 20 до 70 грам вуглеводів![3]
  • Оброблені і очищені продукти їсти не варто. Торти, печиво, білий хліб - це вже не так можна корисних вуглеводів. Там, якщо в загальному, швидше просто цукор, замаскований під вуглеводи. Кажучи точніше, в таких продуктах містяться прості вуглеводи, тоді як вам потрібно складні вуглеводи (вівсянка, горіхи, цільнозерновий білий хліб).
 • 4630847 15.jpg 5 Їжте більше білка. Раціон харчування без білка - це точно не для вас, адже білок потрібен для відновлення клітин, а також служить джерелом енергії! Риба, боби, горох, горіхи - там багато білка, якого, до речі, в добу потрібно близько 46 грам.[3]
  • Їжте побільше яєць. Міститься в білках компонент стимулює вироблення гіпокретіна, не даючи глюкози блокувати ті клітини. Так, підвищений вміст глюкози (цукру) в організмі пригнічує вироблення гіпокретіна, тоді як вживання білків яєць - навпаки.
  • При нарколепсії гипокретин не працює належним чином, а тому білок доведеться як не можна до речі, допомагаючи привести все в норму.
 • 4630847 16.jpg 6 Пийте побільше води. Хоча б 8 склянок на день - це, як кажуть лікарі, здоровий мінімум. Вода очищає ваш організм від токсинів і відходів життєдіяльності клітин, що оздоровлює нас від і до - в тому числі і допомагаючи нам спати краще і міцніше!
  • Вживання води, особливо холодною, стимулює обмін речовин, що допомагає скинути вагу і тонізує. Тримайте при собі пляшечку води протягом дня, щоб не страждати від спраги!
 • Частина 4 із 5: Використання ліків

 • 4630847 17.jpg 1 Розгляньте варіант прийому стимуляторів. Першою лінією боротьби з нарколепсією стануть саме стимулятори, які необхідно приймати вдень, щоб не заснути. Досить часто прописують провигил по 100-400 мг раз на день.
  • Якщо в анамнезі манії, психози та депресії, то провигил вже не випишуть, так як серед його побічних ефектів - тривога, галюцинації і суїцидальні думки.
 • 4630847 18.jpg 2 Розгляньте варіант прийому натрію оксибата (ксирем). Це засіб для страждаючих від сильної катаплексії, яке покращує сон у нічний час та зменшує напади сонливості вдень. Обговоріть з вашим лікарем доцільність прийому цього засобу.
  • Приймати натрію оксибат потрібно строго в тій дозі, в якій це наказано лікарем. Передозування загрожує порушеннями дихання, комою і навіть смертю.
 • 4630847 19.jpg 3 Розгляньте варіант прийому антидепресантів. Вони приведуть в норму фазу швидкого сну, зменшать частоту нападів катаплексії, не допустять розвитку галюцинацій і сонного паралічу. Як правило, використовуються золофт, эффексор і прозак. Поширені побічні ефекти такі: зниження лібідо, занепокоєння і, як не дивно, безсоння.
  • Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну можуть бути використані для лікування катаплексії, що дозволяє поліпшити якість нічного сну у пацієнтів. Наприклад, може бути прописаний флуоксетин по 20-60 мг раз на день. Даний препарат буде покращувати вироблення гіпокретіна, завдяки чому сон і прийде в норму.[4]
 • 4630847 20.jpg 4 Приймайте добавки з гипокретином. Вони доступні без рецепта, такі препарати містять у собі натуральний орексин. Рекомендована доза залежить від віку, інструкції є на упаковці. Серед прикладів таких добавок можна назвати орексинал.
  • Можна приймати і інші речовини з аналогічною дією, щоб міцніше спати вночі і не спати вдень - наприклад, той же натрію оксабат по 3-9 мг на день. Все це допоможе організму розслабитися і нормально спати.
 • 4630847 21.jpg 5 Не приймайте заспокійливі препарати. Заспокійливі, седативні (зразок пиритона) брати не варто - вони не тільки викликають сонливість, але і вбудовуються в метаболізм, що призводить до того, що заснути без них з часом стане дуже і дуже складно.
  • Деякі антигістамінні препарати також викликають сонливість, їх теж слід уникати.
  • Приймайте седативні лише тоді, коли вам не треба вести машину або стояти за станком, а можна спокійно сидіти вдома та не ризикувати власним життям.
 • 4630847 22.jpg 6 Розгляньте варіант носіння медичного браслета або намиста. Це попередить оточуючих про те, що ви можете раптово впасти, заснувши. Далеко не кожен буде знати, як реагувати і що робити в такій ситуації, тому медичний браслет зайвим не буде.
 • Частина 5 із 5: Суть нарколепсії

 • 4630847 23.jpg 1 Причини нарколепсії. Досить часто стверджують, що ця патологія розвивається на тлі пароксизмів, депресії і нестачі сну, хоча жодних наукових або медичних того доказів немає. Нарколепсія може розвинутись скоріше в зв'язку з наступним:
  • Генетичні фактори. У осіб, які страждають від нарколепсії, рівень вироблюваного гіпокретіна нижче, чим і пояснюються проблеми зі сном.
  • Фактори навколишнього середовища. До таких відноситься вплив вірусів, які змінюють хімічний баланс мозку.
  • Емоційні фактори. Ситуація, в якій людина зіткнувся з якимось потрясінням, цілком може стати причиною розвитку нарколепсії.
 • 4630847 24.jpg 2 Ознаки і симптоми нарколепсії. Симптоми нарколепсії варіюються, причому досить сильно. Тим не менш, можна вивести і загальні симптоми:
  • Сильна сонливість вдень і порушений сон вночі. Нарколепсія ускладнює денну активність, що пояснюється несподіваними і довільними зануреннями в сон. У зв'язку з порушенням вироблення гіпокретіна, які страждають від нарколепсії на можуть контролювати тривалість сну.
  • Різка втрата м'язового контролю. Власне, це і є та сама катаплексія, про яку ми вже раніше згадували, тобто нездатність використовувати м'язи протягом певного часу. У перший час катаплексія може проявлятися мінімально, впливаючи на м'язи особи (скажімо, століття). Тим не менш, в запущених випадках контроль може бути загублений над всім тілом разом, що стало очевидно після декількох років вивчення хвороби.
  • Атонія. Вид паралічу, відзначається протягом приблизно 20 хвилин при переходу від сну до неспання - т. зв. сонний параліч, коли ви у свідомості, але не можете говорити, рухатися, а часом і дихайте з працею. Все тому, що під час фази швидкого сну мозок перестає контролювати великі м'язи, щоб ви не рухалися, коли бачите сни.
  • Різкий перехід в фазу швидкого сну. Низький рівень гіпокретіна призводить до того, що люди з нарколепсією, засинаючи, тут же переходять у фазу швидкого сну, тоді як здоровим людям на це потрібно близько півтора годин.
  • Галюцинації. Знову ж таки, все обумовлено низьким рівнем гіпокретіна.
   • Гипногогические галюцинації, коли відходить до сну людина бачить сни наче наяву.
   • Зоровий галюцинації, коли чував людина бачить щось нереальне. Такі галюцинації зазвичай супроводжуються наглядом міняють колір і форму об'єктів.
   • Слухові галюцинації, коли чуються дивні звуки і складні мелодії.
   • Сенсорні галюцинації, коли людина відчуває дотики або навіть відчуття польоту.
  • Мікросон і автоматичні поведінку. В даному випадку відзначається адекватне ситуації поведінка при відсутності розуміння і свідомості (коли ви їдете кудись, самі не розуміючи, куди і навіщо).
  • Періодичне порушення руху кінцівок. Мимовільні скорочення м'язів, що виникають уві сні кожні 20-40 секунд. Причина цього феномену невідома.[5]
 • 4630847 25.jpg 3 Діагностика. Дуже корисно буде отримати офіційні діагноз, а не списувати все до останнього на втому. Діагностика нарколепсії проводиться наступним чином:
  • Вивчення історії хвороби. Пацієнти повинні розповісти лікарю про всі наявні симптоми, щоб виключити інші розлади сну. На даному етапі важлива будь-яка інформація.
  • Нічна полисомнограмма. Проводиться вночі тест, в ході якого записуються електричні імпульси в мозку і серці, а також оцінюються руху м'язів та очей.
  • Визначення періодів прихованого сонливості. Даний тест використовується для вимірювання часу між епізодами денного сну.
  • Аналіз спинномозкової рідини. Особлива рідина, що оточує спинний мозок, досліджується на предмет рівня, що міститься в ній гіпокретіна, чий дефіцит прямо вкаже на нарколепсію.

 • Поради

  • Накролепсия невиліковна, всі дії по її лікуванню покликані лише полегшити тяжкість прояву симптомів до рівня, що дозволяє жити більш-менш якісно. Лікування визначається реакцією організму на лікування - така ось рекурсія.
  • Ліки для лікування нарколепсії використовуються для боротьби з сонливістю і катаплексією, що, в поєднанні зі зміною способу життя, дозволяє досягти бажаних результатів.
  Рекламний блок


  Додати коментар
  Ваше ім'я:  
  Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

  2+2*2=?