Відповіді на всі випадки життя прямо на цьому сайті

Як впоратися з пасивно агресивним родичем

Рекламний блок

Кроки

Частина 1 з 2: Як розпізнати пасивно-агресивна поведінка

 • Deal with Passive Aggressive Relatives Step 1.jpg 1 Поспостерігайте за родичами. Чи Можете ви зрозуміти, чи є їх поведінка пасивно-агресивним? Будьте уважні: не варто враховувати випадкові спалахи. Час від часу ми ведемо себе пасивно-агресивно з-за стресу, втоми, страху або нестачі впевненості в собі. Однак якщо така поведінка є для людини звичайною справою при спілкуванні та взаємодії з іншими людьми, то це вже проблема. Варто придивитися до наступним ознаками:
  • Що говорить ваш родич? Постійні скарги - типова ознака пасивно-агресивної поведінки. Наприклад, для людини в порядку речей вічно скаржитися на свої невдачі і на те, що його не розуміють.
  • Що робить ваш родич? З одного боку, він начебто погоджується з вами, а потім раптом ви дізнаєтеся, що він або вона зробили абсолютно протилежне!
  • Як родич реагує на прийняті рішення у життя або нову інформацію про вас або ваших близьких? Вдає, що йому не цікаво, або зовсім ігнорує новини, або критикує і зі зневагою відгукується про ваші досягнення під виглядом жарту, сарказму або "життєвого досвіду"? Все це можливі ознаки пасивно-агресивної поведінки. Пасивно-агресивна людина намагається піддати сумніву успіхи інших і всіма силами їх применшити, або припустити, що вам просто пощастило або ви сжульничали, але ніяк не припускає думки, що ви гідно попрацювали і заслужили свій успіх. Причому робиться це все дуже тонко, не чекайте прямої критики і зневаги.
  • Ваш родич висловлює несхвалення або утримується від позитивних оцінок? Нездатність похвалити або визнати, що робота зроблена добре, є ознакою обурення або образи: ключовими складовими пасивно-агресивної поведінки.
  • Чи помічали ви, як ваш родич робить їдкі зауваження, а потім веде себе так, ніби ніколи цього не говорив? Або навіть доходить до того, що звинувачує вас в неправильному розумінні слів?
  • Ваш родич оскаржує практично все, що ви говорите або пропонуєте? Велика кількість посилань в минуле, в яких розповідається, що раніше їм було важче, що вони знають краще і що взагалі трава була зеленішою, є дуже негативною моделлю поведінки. В якості прикладу можна навести наступні фрази: "ні, Ні, ні, справа зовсім не в цьому", або "Відштовхуючись від мого досвіду, таке ніколи не станеться", або "У мої часи у нас не було навіть сотої частки таких можливостей, мені доводилося напружуватися, щоб заробити на їжу" і т. д.
  • Ваш родич постійно міркує, як щастить всім навколо, і як не везе їй/йому? Використовує у своїй промові страшні слова "якби тільки...", а потім пускається міркувати, що він/вона зробили у своєму житті, якщо б тільки вдало зійшлися зірки? Слухаючи такі розмови, можна прийти до висновку, що ця людина просто не в змозі взяти на себе відповідальність і спробувати змінити своє життя на краще.
 • Deal with Passive Aggressive Relatives Step 2.jpg 2 зрештою, які дії родича змушують вас відчувати пасивно-агресивне ставлення з його боку? У більшості випадків таке ставлення ледь помітно, однак чим частіше родич так себе веде, тим більш "природним" воно йому здається і тим більш помітним воно стає збоку. Визначтеся з хвилюючими вас моментами в поведінці родича. Постійне незгоду з вами, або тон, з яким виражається це незгода? Або при відповіді на питання "у чому справа?" людина скрипить зубами, а потім відповідає: "все добре, рідне"?
 • Deal with Passive Aggressive Relatives Step 3.jpg 3 З'ясуйте мотиви такої поведінки. Ви можете знати або не знати, у чому ж головна причина пасивно-агресивної поведінки вашого родича, але, в будь-якому випадку, ви можете отримати підказки з того, що він говорить. Так ви зможете почати формувати більш загальну картину про те, що турбує родича. Подумайте, що вас турбує в поглядах цієї людини на життя та його ставлення до інших членів сім'ї, особливо до тих, кому вдалося досягти того, що завжди хотів мати ваш родич.
  • Чому ця людина так себе веде? Можливо, що тітонька Хлоя в юні роки мріяла стати балериною, але відсутність грошей і раніше заміжжя не дали цим мріям здійснитися, і тому вона так погано ставиться до внучці, яка демонструє хороші успіхи в балеті? Може, дядько Вася завжди хотів бути космонавтом, але вирішив, що навчання та підготовка занадто важкі для нього, а тут через пару років його племінника взяли в NASA? Це їх не вибачає. Так ви просто зможете зрозуміти ту картину світу, яку ваш родич вибудував у своїй голові.
  • Як ви думаєте, чи існує зрозуміла причина, чому ваш родич може не схвалювати те, що важливо для вас? У деяких випадках пасивно-агресивно налаштована людина таким чином намагається захистити себе внутрішньо від негативного життєвого досвіду, проте в той же час проектує цей негативний досвід на своїх близьких, сподіваючись захистити їх від такого ж можливого негативного досвіду. Знання цього допоможе вам зрозуміти, що грубуваті, різкі або непристойні коментарі, які критикують прийняті вами рішення, являють свого роду турботу про вас, що випливає з їх власного негативного досвіду.
  • В інших випадках пасивно-агресивний родич намагається роздобути контроль над вами, ситуацією, сім'єю і т. д. Ця людина може відчувати, що його місце і авторитет у родині під загрозою, тому що така поведінка є завуальованою спробою відновити свій вплив на інших. Усвідомлення того, що хтось відчуває душевні муки або змінює свою думку під впливом його слів або поведінки, може приносити йому відчуття задоволення.
  • Ще одним можливим мотивом пасивно-агресивної поведінки є банальні ревнощі. Як і у випадку з тітонькою Хлоєю і дядьком Васею, досягнення успіхів там, де їм не вдалося, може чинити на них сильне спустошувальний вплив, служачи постійним нагадуванням про власні розбитих мріях. У даному випадку почуття образи, озлобленості і недоброзичливості буде підживлювати їх пасивно-агресивне поведінка.
 • Deal with Passive Aggressive Relatives Step 4.jpg 4 Майте на увазі, що одним з ключових мотивів пасивно-агресивної поведінки є бажання атакувати вас, зломити, продемонструвати зневагу і збентежити, залишившись при цьому безкарним. Саме тому сарказм, жарти, удавано-мудрі поради, висловлювання в стилі "я краще знаю" завжди будуть супроводжуватися "я не хотів тебе образити", хоча насправді зачепити вас і було справжньою метою.
 • Частина 2 з 2: Як протистояти пасивно-агресивної поведінки

 • Deal with Passive Aggressive Relatives Step 5.jpg 1 Не дозволяйте робити себе частиною гри. Найважливіше в спробах впоратися з пасивно-агресивним родичем (а сімейні узи змусять ще сильніше напружити серцеві струни) - це навчитися уникати роздратування. Прокрутіть в голові позитивні установки, перш ніж знову вступати в контакт з цим родичем. Невелика психологічна рольова гра допоможе вам не піддатися м'якого тиску і уникнути паніки.
  • Скажіть собі що-небудь на зразок: "Бабуля знову пасивно-агресивна. Я її люблю, але на цей раз не дозволю збити мене з пантелику. Вона засмучена через Х, але це не завадить мені втілити у життя задумане". Або "Ваня вчинив нечесно і своїми словами намагався мені все зіпсувати. Я прекрасно розумію, що це пасивно-агресивна поведінка, і якщо я турбуватимуся, то він досягне своєї мети. Нічого не зміниться, якщо я буду переживати або хвилюватися за нього. Замість цього, я краще буду ігнорувати його зауваження або постою сам за себе".
  • Перш за все, зберігайте спокій. Дуже просто засмутитися або взволноваться, але такий стан не дозволить вам дати спокійний розважливий відповідь, швидше ваші аргументи будуть дуже емоційні. Ваш спокій обеззброїть пасивно-агресивної людини.
 • Deal with Passive Aggressive Relatives Step 6.jpg 2 Не погоджуйтеся з родичем відкрито і ввічливо. Як тільки ви зрозумієте, що пасивно-агресивна поведінка родича є його манерою спілкуватися (або не спілкуватися) з вами, а це вас напружує, то відповідайте. Дочекайтеся, поки родич скаже чи зробить що-небудь пасивно-агресивне. Потім, спокійним і дружнім тоном запитаєте: "Чому ти так говориш або робиш?". Якщо родич почне прикидатися, що він нічого такого не робив і не говорив, скажіть: "Ти тільки що сказав (цитата). Тобі не подобається моя ідея (чи мій розповідь тебе зачіпає)?"
 • Deal with Passive Aggressive Relatives Step 7.jpg 3 Поділіться своїми почуттями. Залишайтеся спокійні, навіть якщо родич заперечує, що його щось турбує. Скажіть що-небудь на зразок: "Знаєш, коли ти сказав чи зробив ..., це змусило мене відчути себе нещасною або дурною, ти зачіпаєш мої почуття". Така поведінка являє собою не агресивний спосіб залишитися відкритим по відношенню до вашого родича і показати, що його пасивно-агресивна поведінка не залишається непоміченим. Вашому родичу доведеться пояснити свої вчинки.
  • Найчастіше цього достатньо, щоб розпочати відверту розмову або змусити вибачитися, навіть якщо це буде зроблено в грубуватою манері. Наприклад, "Я не хотів тебе образити, я просто переживаю про твоє фінансовому благополуччі/майбутньому/і т. д." або "Ти знаєш, я тебе люблю, мені не варто постійно так з тобою звертатися".
  • Скажіть що-небудь на зразок "Мені дуже приємно, що ти сказав це мені". Такі ситуації є стресовими для пасивно-агресивного людини, тому цінуйте вживаються ним навіть такі невеликі кроки.
 • 4 Не дозволяйте родичу відмахуватися від вас. Якщо він заперечує і називає вас занадто чутливою, стійте на своєму: такий вид заперечення є засудженням і не відповідає дійсності. Поясніть родичу, що ви щиро зацікавлені в його/її думку, навіть якщо воно протилежно вашому, і ви хочете, щоб він/вона могли відкрито ділитися своїми думками з вами. Такий поворот може сильно здивувати вашого родича. Багато пасивно-агресивні люди ведуть себе так із-за боязні зіткнутися з можливим незгодою і невпевненості в собі, яка не дозволяє прямо висловлювати свою думку. Якщо ви скажете, що думка вашого родича має значення, то, можливо, він/вона відмовляться від свого оборонного поведінки і почнуть потихеньку спілкуватися з вами на відкритому рівні.
  • Завжди дотримуйтесь фактів. Якщо необхідно, ведіть записи в невеликому блокноті, вказуйте дати і ситуацію.
  • Станьте заевшей платівкою. Якщо родич намагається спотворити факти, стверджує, що не говорив або не робив такого, звинувачує інших, то просто знову і знову повторюйте факти, про які знаєте достеменно, і якої поведінки від нього/її ви чекаєте.
  • При необхідності, навчіться бути більш наполегливим. Допомогу в цьому ви зможете знайти в статтях "Як бути наполегливим" і "Як перейти від пасивності до наполегливості".
 • 5 Годі сподіватися, що цей родич зробить для вас що-небудь. Якщо в якій-небудь ситуації він/вона пообіцяли вам щось, поставтеся до цих слів як до порожнього звуку. Не сидіть склавши руки в очікуванні дива. Мерщій зробіть те, що мали, і знайдіть людей, на яких можна покластися і які зможуть вам допомогти.

 • Поради

  • Якщо в сім'ї є хтось, хто здатний впливати на пасивно-агресивного родича, то іноді буває корисним поговорити з ним про ваші переживання. Вже цього може бути достатньо, щоб пасивно-агресивний родич перестав вести свої ігри.
  • Будьте прикладом відкритості. Відкрито ділячись думками і розповідаючи про свої почуття, ви сильно ризикуєте бути відкинутим. Але в теж час це покаже вашим родичам, що ви їм довіряєте достатньо для того, щоб почати цю розмову. Більш того, цим ви можете допомогти їм почати довіряти вам і відповісти тим же.

  Попередження

  • Якщо людина по-як і раніше веде себе пасивно-агресивно, стверджує, що проблема у вас, а не в ньому, продовжує поранити ваші почуття, то необхідно встановити межі. Поясніть вашу точку зору і скажіть, що не можете відчувати себе комфортно в його/її присутності або що знаходження поруч викликає у вас негативні емоції. Обмежте ваше спілкування до комфортного рівня вам, але залишайтеся при цьому відкритими для відновлення відносин.
  Рекламний блок


  Додати коментар
  Ваше ім'я:  
  Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

  2+2*2=?