Відповіді на всі випадки життя прямо на цьому сайті

Як жити з людиною, яка страждає синдромом постравматического стресу

Кроки

Метод 1 з 4: Як справлятися з симптомами, що виникають у ваших близьких, які страждають синдромом посттравматичного стресу

 • 1 Слід знати про найбільш поширені симптоми PTSD. Оскільки симптоми посттравматичного синдрому можуть повністю змінити поведінку і почуття пережила сильний стрес, впливаючи на інших членів сім'ї і на сімейне життя в цілому. Травма може викликати наслідки, що ускладнюють хворому спілкування з оточуючими, спричинити його відхід у себе, замикання, десоціалізацію. Якщо ви живете з такою людиною, вам необхідно знати про характерних симптомах захворювання, про способи допомогти йому, і взяти на замітку кілька найбільш ефективних рекомендацій щодо вирішення проблем, супутніх хворим з симптомами посттравматичного стресу .

  • Ключовим симптомом посттравматичного синдрому є постійне уявне повернення хворого до події, що спричинило травму, і переживання його знову, уникнення всього, що могло б нагадати про важкій пригоді, підвищена тривожність і емоційна неврівноваженість. Супутніми симптомами можуть бути приступи гніву і підвищена дратівливість, відчуття провини або самобичування, залежність від психоактивних засобів, відчуття, що його зрадили, депресії, почуття безнадійності, суїцидальні думки, відчуття самотності, відчуження від оточуючих і навіть фізичний біль і страждання.
 • 2 Під час нападів необхідно підтримувати близької людини. Повторне переживання події може включати нав'язливі, що викликали стрес спогади. Під час нападів хворий може відчувати себе наче він знову опинився на місці події, або спостерігає за подіями з боку. При нападі не варто турбувати хворого, не підходите до нього, але дайте відчути себе в безпеці.

  • Не задавайте хворому зайвих питань, просто будьте поруч, якщо йому це потрібно, і постарайтеся виконати його прохання, коли хворий прийде до тями. Страждають посттравматичним синдромом часто буває важко говорити про сумні події, що спричинили захворювання. Намагайтеся всіляко підтримувати свого близької людини, але не будьте занадто нав'язливі і не перестарайтеся з турботою.
 • 3 Хорошим способом впоратися зі спалахами спогадів є практика релаксуючих технік. Також захворювання може проявлятися у глибоких моральних страждання хворого при нагадуванні про подію, що може супроводжуватися фізичною реакцією (а саме: нерівним серцебиттям, прискореним диханням, нудотою, м'язовою напругою, рясним потінням). Впоратися з такими проявами можна за допомогою розслаблюючих прийомів.

  • Дуже ефективними заспокійливими прийомами, які можна використовувати для допомоги таким хворим, є спеціальні дихальні вправи. Попросіть хворого глибоко вдихати повітря протягом чотирьох секунд, потім затримати дихання на чотири секунди, і після, повільно видихати протягом чотирьох секунд. Нехай він повторює вправи, поки повністю не заспокоїться.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 4.jpg 4 Дайте вашій близькій відчути себе безпечно при спілкуванні з вами. Після травматичного переживання хворого часто буває важко відчути себе в безпеці навіть вдома. Хоча ви, звичайно, не зможете пообіцяти йому, що нічого поганого з ним більше не трапиться, але ви можете показати, що ви завжди готові прийти йому на допомогу, захистити його, і що дуже серйозно ставитеся до нього. Ось кілька способів, як допомогти таким хворим відчути себе в безпеці:[1]:
  • Обговорюйте з вашим близьким плани на майбутнє, щоб він відчув, що його майбутнє залежить від нього, що воно різноманітне, а не одноплановое, і не обмежена однією ситуацією.
  • Завжди виконуйте свої обіцянки. Побачивши, що вам можна довіряти, ваш близький буде вчитися знову довіряти людям.
  • Складіть режим дня, який би підходив вам і хворому, і намагайтеся дотримуватися його. Режим допомагає таким хворим створити видимість порядку в життя і повірити, що вони в змозі управляти собою.
  • Частіше говоріть хворому, що ви вірите в його одужання.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 5.jpg 5 Якщо ви помітили, що хтось із ваших близьких став цуратися своїх рідних, став більш замкнутим і прагне до самоти, спробуйте розібратися в причинах такої поведінки. Уникання спілкування з членами сім'ї, відхід у себе є основними симптомами посттравматичного синдрому. Подібна зміна в близькій людині може бути дуже складно переносити іншим членам сім'ї, але частіше нагадуйте собі, що веде він себе так не через нелюбов до вас, а з-за душевного болю і переживань, які йому доводиться переносити.[2]
  • Не гнівайтесь на хворого, якщо він відмовляється бути присутнім на сімейних урочистостях, але не переставайте запрошувати його. Будьте наполегливими.
  • Покажіть хворому, що прояви його захворювання цілком нормальні. Навіть, якщо вас ранить, коли ваш близький віддає перевагу сімейному колі якісь справи, обов'язково дайте йому зрозуміти, що ви розумієте причини його поведінки, і, що ви приймаєте його будь-яким, і доріг він вам такий, який є.
 • 6 Намагайтеся розвіяти нав'язливі похмурі думки свого близького. У нього можуть постійно виникати думки про власну неповноцінність, або він може подумки повертатися до стресової ситуації. Переконуйте його не думати погано про себе і не малювати в думках сумне майбутнє. Розмовляєте з хворим в легкому тоні, покажіть йому свою любов і турботу, не засуджуючи його.

  • Наприклад, вашій близькій може здаватися, що все, що сталося, тільки його вина, намагайтеся в спокійній манері переконати хворого, що в цьому немає його провини. Говорите йому, що він безпідставно картає себе.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 7.jpg 7 Вашій близькій може бути важко заснути вночі, постарайтеся йому допомогти, це не рідко у людей з симптомами посттравматичного синдрому. Звичайно, ви не зможете контролювати думки, які виникають у його (її) голові, але створити заспокійливу обстановку, що розташовує до сну, вам буде під силу.
  • Практикуйте з вашими рідним розслаблюючі релаксаційні техніки перед відходом до сну. Приміром, глибокі дихальні вправи.
  • Постарайтеся досягти температури в приміщенні, в якій ваш близький найбільш комфортно себе почуває. Більш прохолодна температура сприяє засипанню. Однак, постарайтеся самі індивідуально підібрати найбільш сприятливу для сну температуру. Зазвичай така температура приблизно дорівнює 65-72 градусів по Фаренгейту (або від 18.3 до 22.2 градусів за Цельсієм).[3]
  • Вимикайте всю техніку: телевізор, комп'ютер, телефони не менш, ніж за годину до його звичного часу відходу до сну.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 8.jpg 8 Намагайтеся допомогти вашій близькій впоратися з дратівливість і агресією. Посттравматичний синдром може підвищити дратівливість у хворого в кілька разів до ступеня, яку він не відчував до травмуючого події. Хоча ваш близький, найвірогідніше, буде вдаватися до медичних засобів для управління нападами агресії, є прийоми, користуючись якими, ви зможете допомогти хворому навчитися самостійно контролювати емоції.
  • Допомагайте вашій близькій уникати ситуацій, які можуть його засмутити і викликати хворобливу реакцію. Якщо ви помітили, що хворий починає турбуватися, почувати себе не комфортно, відведіть його в бік і запропонуйте прогулятися по вулиці або виведіть його в іншу кімнату і попросіть зробити кілька глибоких вдихів.
  • Попросіть близьку почати вести щоденник, в який вона буде записувати свої думки і переживання, причини емоційних сплесків (особливо агресивних). Ведення щоденника допоможе йому виразити себе без важких для нього розмов про пережите. Виклад своїх переживань на папері може допомогти зменшити ймовірність наступного виникнення подразнення при спілкуванні зі сторонніми людьми.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 9.jpg 9 Постарайтеся не робити речей, що можуть потривожити хворого або сильно налякати його. Посттравматичний синдром часто призводить до надмірної тривожності та особливої швидкості реакцій на несподіване вплив. Зайвий раз не чіпайте хворого, так як будь-яка необережна дія може послужити свого роду пусковим механізмом для необдуманих вчинків або викликати напад занурення в минуле. Наприклад, намагайтеся не виконувати раптових різких рухів поряд з хворим.
  • Коли приходите додому, сповіщайте про це хворого або навпаки повідомте йому, що ви вдома, коли він повертається.
  • Попередьте хворого, якщо збираєтеся робити щось, що буде супроводжуватися гучним шумом, наприклад, включати блендер або забивати цвях в стіну.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 10.jpg 10 Не порушуйте особистого простору хворого. Їм доводиться з чим справлятися, про що вони можуть вам розповідати, а можуть і не говорити зовсім. Вам слід бути терпимими до їх потреб в складний реабілітаційний період. Не змушуйте близького розповідати вам про його переживання. Просто будьте поруч, і якщо йому знадобиться, він сам з вами заговорить.[4]
  • Будьте готові до того, що хворому сьогодні хочеться побути одному, а на наступний день, щоб хтось був поруч. Постарайтеся йти назустріч побажань близької людини.
  • Пропонуйте допомогу і підтримку при кожному зручному випадку, у будь-яких дрібницях. Така підтримка може виражатися у бесідах з близьким у затишному для нього місці, приготуванні його улюбленої страви або просто прогулянки по його улюблених місцях.
 • Метод 2 з 4: Переконайте хворого не боятися звертатися за медичною допомогою

 • Live with Someone Who Has PTSD Step 11.jpg 1 Обговоріть з вашим близьким людиною користь від проходження спеціального курсу лікування. Звернення за консультацією в спеціалізовану клініку (до психотерапевта або психолога) є дуже важливою частиною відновлення від посттравматичного синдрому. Чим раніше почати лікування при посттравматичному синдромі, тим більше ймовірності повного одужання у потерпілого.[5]
  • Хворий, що страждає синдромом посттравматичного стресу, може звернутися за медичною допомогою в поліклініку і за місцем проживання.
  • Чим довше потерпілий буде залишатися без кваліфікованої допомоги фахівців, тим складніше буде вилікувати виникли симптоми.
 • 2 Зберіть якомога більше позитивної інформації про клініки, що лікують таких хворих і розкажіть про це вашій близькій. Якщо потерпілий погодився пройти курс лікування, запропонуйте йому кілька лікарів, про яких відомо, що у них в практиці є випадки успішного лікування пацієнтів з синдромом посттравматичного стресу.

  • Ви можете самі записати на прийом до свого близького, як тільки з ним вирішите до якого лікаря він готовий піти.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 13.jpg 3 Зверніться до лікаря самі, якщо ваш близький відмовляється від лікування. Розкажіть фахівця про складнощі, з якими вам доводиться стикатися при спілкуванні з хворим синдромом посттравматичного стресу. Можливо, лікар зможе дати вам якісь поради щодо подолання симптомів стресу у потерпілого і підкаже, як переконати його звернутися за допомогою в клініку.
  • Повідомте близькій, що ви ходили в поліклініку і, що вам після бесіди з лікарем стало набагато спокійніше, і ви стали краще себе почувати. Ваш розповідь може спонукати його сходити в наступний раз до психіатра разом з вами, або допоможе спокійно поставитися до походу до лікаря, і, можливо, надалі він самостійно буде звертатися за допомогою до психіатра.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 14.jpg 4 Повідомте близькій, що ви збираєтеся звернутися в сімейну консультацію. Якщо вашій близькій складно подолати себе і піти до психіатра, пообіцяйте ходити на прийоми до лікаря разом з ним. Відділення консультування з сімейних проблем, в тому числі і для сімей, чий близький, страждає посттравматичним синдромом, є у багатьох районних поліклініках.
 • Метод 3 з 4: Не забувайте піклуватися і про себе

 • Live with Someone Who Has PTSD Step 15.jpg 1 Обов'язково виділяйте час на себе. Як би ви не переживали за свого близького, не забувайте про себе і присвячуйте час свого особистого відпочинку і відновлення. Якщо ви будете постійно думати тільки про те, як допомогти своєму близькому, ви дуже швидко втомитеся і измотаете себе. А якщо ви будете втомленим, то більше ймовірності, що в деяких ситуаціях ви зможете не стримати себе, втратити контроль над емоціями, що може сильніше позначитися на хворому. Тому намагайтеся щодня виділяти час на відпочинок і якісь розслаблюючі справи або заняття.[6]
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 16.jpg 2 Неодмінно спілкуйтеся з іншими людьми. Поки ви дбаєте і підтримуєте свого близького, важливо вам самими бути в колі людей, які б змогли підтримати вас у цей нелегкий період. Обговорюйте проблеми, з якими вам доводиться стикатися з людьми, яким ви довіряєте, наприклад, з іншими членами сім'ї або друзями.
  • Просте вираження своїх емоцій може допомогти поглянути на ситуацію інакше і зрозуміти, що вона цілком вирішувана.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 17.jpg 3 Вступіть в групу психологічної допомоги. Крім розмов з близькими і друзями, вам може також допомогти спілкування з людьми, що потрапляли в аналогічні ситуації і успішно подолали їх. Групи психічної допомоги - прекрасне місце, де ви зможете поділитися своїми переживаннями і дізнатися щось корисне від тих, хто вже мав подібний досвід. Таке спілкування, напевно, допоможе поглянути на проблему більш оптимістично.[7]
  • Знайти групи психічної допомоги можна через інтернет, досить ввести пошуковий запит на групу підтримки сімей, в яких є хворі з синдромом посттравматичного стресу у своєму регіоні. Також можна подивитися оголошення в поліклініці або поцікавитися у лікаря, як знайти таку групу.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 18.jpg 4 Присвячуйте час турботі про себе. Часто люди, у кого хворий близький, повністю присвячують себе догляд за ним, забуваючи про свої потреби. Приділяйте собі увагу. Слідкуйте за собою: дотримуйтесь дієти, займайтеся спортом і обов'язково відпочивайте. Знаходьте час на ваші улюблені заняття, які піднімуть вам настрій.
  • Кожен день знаходите час на ваше хобі. Будь то похід в кінотеатр, читання книги, піша прогулянка або просте розслаблення у ванній, відстороняйтеся від турбот на час, щоб зайнятися улюбленими справами, які допоможуть вам відновитися.
  • Спробуйте щодня займатися йогою або почати медитувати, як перше, так друге допоможе вам скинути все негативне і відчути приплив свіжих сил.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 19.jpg 5 Організовуйте якомога більше спільних родинних занять. Сюди входять великі спільні застілля, вечірні спільні ігри або активний відпочинок на відкритому повітрі. Встановлення подібних сімейних традицій допоможе створити сприятливу для хворого і комфортну для всіх його близьких атмосферу.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 20.jpg 6 /Запишіться на прийом до психотерапевта самі. Якщо вам складно впоратися з подібною ситуацією, не соромтеся звернутися за професійною допомогою. Бесіда з лікарем може допомогти знайти способи сприяють одужанню вашого близького, а також відновити своє душевне здоров'я.
  • Також можна зателефонувати в цілодобову службу психологічної допомоги спеціально для людей, які доглядають за хворими з синдромом посттравматичного стресу. Зателефонувати в Національну службу підтримки людей, які доглядають за інвалідами можна за тел.: 1-855-260-3274.
 • Метод 4 з 4: Як синдром посттравматичного стресу впливає на життя сім'ї

 • Live with Someone Who Has PTSD Step 21.jpg 1 Важливо розуміти, що посттравматичний стрес впливає не тільки на людину, пережив потрясіння. У членів сім'ї з таким хворим можуть також виникати різні небажані реакції, пов'язані з його захворюванням. Важко жити з людиною, який постійно всіх розштовхує, або час від часу з ним трапляються напади занурення в минуле. У членів сім'ї можуть також розвинутися певні реакції на таке його поведінка.[8]
  • Важливо знати, що такі реакції цілком природні і нормальні, і, що жити з хворим посттравматичним синдромом буває іноді дуже складно.
  • Виникають реакції описані далі.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 22.jpg 2 Контролюйте свої прояви співчуття. Люди часто відчувають надмірну жалість по відношенню до свого близького, хто пережив серйозне потрясіння, і співчуття з-за випадають на його долю випробувань. Однак, така поведінка може призвести до того, що в результаті ви отримаєте у своїй родині ще одного «дитини», що пережила сильний стрес. Тобто у хворого може скластися враження, що родина не вірить в його одужання, і не буде стимулу прагнути до лікування, до того ж, він може звикнути до ситуації, коли всі навколо нього ходять навшпиньки, і його це буде влаштовувати.
  • Ще приклад, якщо ви не чекаєте, що ваш близький після травми продовжить працювати, то йому буде здаватися, що ви сумніваєтеся в можливості його повного відновлення.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 23.jpg 3 Будьте готові до конфліктних ситуацій. Оскільки дратівливість - це один з основних симптомів посттравматичного стресу, конфлікти деколи просто неминучі. Нестриманість близьких хворого і готовність швидше захищатися або боротися, ніж поступитися, можуть вилитися в його більш агресивні спалахи по відношенню до членів сім'ї і стороннім людям.[9]
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 24.jpg 4 Намагайтеся не ображатися на відчуженість вашого близького. Багато, що випробували сильний стрес, відсторонюються від своїх близьких, щоб впоратися з пережитим. Сім'ї переносити таке може бути складно, але не намагайтеся вплинути на хворого, а краще просто не втручатися в його внутрішній світ і дати йому спокій.
  • Пам'ятайте, що вони відсторонюються від вас, не тому що не люблять і хочуть заподіяти вам біль, а тому що їм поодинці легше подолати виниклі у них проблеми.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 25.jpg 5 Уникайте почуття сорому чи провини. Членам сім'ї часто буває соромно, або вони відчувають себе винними за те, що сталося в силу багатьох причин. Вони можуть відчувати себе винними, бо вважають, що не вберегли близької людини. Або їм може бути соромно спілкуватися з ним, тому що їм може здаватися, що вони не справляються з цим. Пам'ятайте, що спілкуватися з людиною, що пережили потрясіння, не просто, але ви повинні зробити все можливе, щоб знайти з ним спільну мову і допомогти йому вийти з цієї ситуації.
 • Live with Someone Who Has PTSD Step 26.jpg 6 Пам'ятайте також, що виникнення негативних емоцій, пов'язаних із ситуацією, що сталася з вашим близьким, цілком нормальне явище. Негативні емоції можуть включати роздратування і невдоволення по відношенню до хворого або до людей, травмировавшим його і створив ситуацію, що спричинило такі наслідки.
 • Поради

  • Намагайтеся ставитися до вашій близькій з любов'ю і турботою, ніколи не обманюйте його. Якщо в поведінці хворого щось вас турбує, дайте йому знати про це, покажіть, що вам боляче терпіти це, але ви прощаєте його.
  • Завжди варто пам'ятати, що повне одужання можливе. Але й не забувайте, що хворий може страждати від посттравматичного стресу протягом усього життя.

  Запобіжні заходи

  • Якщо у вашого близького трапляються сплески жорстокої агресії, що властиво хворим з посттравматичним стресом під час нападів або перепадів настрою, намагайтеся уникати вступати з ним у суперечку, і максимально забезпечте себе, краще піти і закритися в окрему кімнату або піти з дому на час нападу. Хоча підтримувати близьких у таких ситуаціях потрібно, але ні в якому разі не заохочуйте та не прощайте їх жорстокість по відношенню до вас чи когось із членів вашої родини.
  Джерела і посилання

 • ^ http://www.helpguide.org/mental/ptsd-family-help-support.htm
 • ^ Lyons, M. A. (2001), Жити з симптомами посттравматичного синдрому : the wives'/female partners' perspective. Journal of Advanced Nursing, 34: 69-77. doi: 10.1046/j.1365-2648.2001.3411732.x
 • ^ http://www.webmd.com/sleep-disorders/features/cant-sleep-adjust-the-temperature
 • ^ http://www.helpguide.org/mental/ptsd-family-help-support.htm
 • ^ http://www.helpguide.org/mental/ptsd-family-help-support.htm
 • ^ http://www.nami.org/Content/ContentGroups/Programs/Family_to_Family/PTSD_Module_Pevised_Feb_2011.pdf
 • ^ Lyons, M. A. (2001), Living with post-traumatic stress disorder: the wives'/female partners' perspective. Journal of Advanced Nursing, 34: 69-77. doi: 10.1046/j.1365-2648.2001.3411732.x
 • ^ http://www.nami.org/Content/ContentGroups/Programs/Family_to_Family/PTSD_Module_Pevised_Feb_2011.pdf
 • ^ http://www.nami.org/Content/ContentGroups/Programs/Family_to_Family/PTSD_Module_Pevised_Feb_2011.pdf


 • Додати коментар
  Ваше ім'я:  
  Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

  2+2*2=?