Відповіді на всі випадки життя прямо на цьому сайті

Як навчитися мислити

Рекламний блок

Кроки

Частина 1 з 3: Різні способи мислення

 • Think Step 1 Version 3.jpg 1 Є різні типи мислення. Немає якогось одного єдино вірного способу мислення, який був би ефективніше всіх інших. Щоб навчитися краще мислити самому, вам треба зрозуміти, як взагалі можна мислити і як вдається мислити іншим.[1]
  • Навчіться мислити концептуально. Ну або, простіше кажучи, навчитеся виявляти шаблони і зв'язки між абстрактними ідеями, які ви потім будете пов'язувати в одну загальну картину. Наприклад, таке мислення стане в нагоді під час сеансу гри в шахи - глянувши на дошку, ви дізнаєтеся тактику, яку розігрує опонент, і зможете застосувати контр-тактику.
  • Навчіться мислити інтуїтивно. Так, прислухатися до інтуїції теж треба. Мозок часом обробляє куди більше, ніж ми можемо зрозуміти - це, власне, і є наша інтуїція. Наприклад, ви дівчина, яка чомусь дуже не хоче йти на побачення з симпатичним начебто хлопцем. Пізніше виявляється, що це було правильне рішення - хлопець виявився маніяком. Що вас врятувало? Мозок, який уловив якісь сигнали, які ви не змогли проаналізувати свідомо... простіше кажучи, інтуїція!
 • Think Step 2 Version 3.jpg 2 Вивчіть п'ять стилів мислення. У книзі "Мистецтво мислення" (Harrison and Bramson, "The Art of Thinking") виділяються п'ять основних видів мислення: синтетичний, ідеалістичний, прагматичний, аналітичний і реалістичний. Зрозумієте, що більше підходить для вас - зможете краще мислити. Можете використовувати як один, так і декілька стилів відразу, але чим більше - тим краще.[2]
  • Мислячі синтетично люблять конфлікти (а від ролі "адвоката диявола" взагалі без розуму), вони частіше задаються питання "що якщо". Такі конфлікти живлять їх креативність і часто дозволяють побачити всю ситуацію в цілому.
  • Ідеалісти ж частіше бачать всю ситуацію разом, ніж якийсь окремий її компонент. Мислячим в ідеалістичному ключі цікавіше люди і емоції, ніж факти і цифри, також вони люблять думати про майбутнє і будувати на нього плани.
  • Прагматики - це ті, кому миліше "те, що працює". Вони вміють швидко думати, відмінно планують на коротку перспективу, досить креативні і вміють адаптуватися до змін. Іноді вони навіть здатні на експромт.
  • Аналітики ж подрібнюють всі проблеми і ситуації на більш дрібні компоненти, працювати зі всією ситуацією в цілому їм не комфортно. Аналітики обожнюють списки і деталі, а також поважають порядок.
  • Реалістам чужі маревні фантазії. Вони вміють ставити неприємні запитання і робити те, що потрібно для вирішення ситуації. Вони можуть тримати під контролем як проблему, так і способи її рішення, а також не упускають з виду власні межі можливого. У більшості людей реалістичне мислення присутній, до речі сказати.
 • Think Step 3 Version 3.jpg 3 Мислите дивергентно, а не конвергентно! Останнє, якщо в загальному, це коли є тільки два варіанти - біле і чорне, добре і погано, що ми вороги. Дивергентне ж мислення допускає існування куди більш широкого спектру можливостей і варіантів.[3]
  • Щоб навчитися дивергентно мислити, треба, стикаючись з новими людьми або ситуаціями, звертати увагу на те, як ви сприймаєте це. Ви використовуєте в цьому лише обмежений набір варіантів (наприклад, він не хоче гуляти зі мною - він мене ненавидить; він хоче гуляти зі мною - я йому подобаюся)? Чи Часто ви використовуєте фрази "або - або"? Піймавши себе на мисленні в такому ключі, зупиніться і подумайте, а чи все це варіанти, що є у вас? Як правило, варіантів виявляється істотно більше.
  • Конвергентне мислення не завжди погане. У математиці, наприклад, воно просто необхідно... але в житті його доречність все ж сильно обмежена.
 • Think Step 4.jpg 4 Навчитеся думати критично. Критичне мислення - це об'єктивний аналіз ситуації або інформації, шляхом отримання додаткових фактів і відомостей зі сторонніх джерел, на підставі яких ви і аналізуєте первинні відомості.
  • Якщо в загальному, то критичне мислення - це коли ви не приймаєте на віру щось, не розібравшись перед цим у питанні самостійно.
  • Втім, вам потрібно буде зрозуміти свої власні забобони і упередження, а потім постаратися подолати це все, щоб почати дивитися на світ... об'єктивніше.
 • Частина 2 з 3: Розуміння основ мислення

 • Think Step 5.jpg 1 Оскаржуйте припущення. Щоб навчитися мислити по-справжньому ефективно, вам потрібно навчитися оскаржувати і сумніватися у власних припущеннях. Ваш спосіб мислення - продукт того середовища, в якій ви росли, і вам треба дуже добре подумати над тим, продуктивно і корисно це.[4]
  • Враховуйте відразу кілька точок зору. Дізнавшись щось, нехай навіть і щось таке, що звучить логічно і правильно, будьте ласкаві поглянути на це під іншим кутом. Знайдіть факти за і проти, подивіться на думки інших людей. Приклад: ви почули, що носіння бюстгальтерів призводить до раку, що ніби як звучить логічно. І ось ви почали досліджувати тему і незабаром виявили, що вчені на цю тему ще нічого не говорили. Якщо б ви взяли все на віру, ви б не докопалися до правди.[5]
 • Think Step 6 Version 2.jpg 2 Станьте цікавим людиною! Великі мислителі - мабуть, найбільш цікаві люди. Вони ставили питання про навколишній світ самим собі і шукали на ці питання відповіді.[6]
  • Задавайте питання людям про них самих. Настирливим бути не потрібно, але якщо ви когось зустріли, то питання "звідки" або "хто за професією" не зашкодять. Люди люблять розповідати про себе, і ви можете дізнатися багато цікавого, чого не дізналися б ніколи, не задавай питання ви.
  • Дивіться на світ очима допитливого дитини. Летите на літаку? Подумайте, як взагалі може летіти багатотонна махина із сталі, як вона тримається в повітрі, дізнатися про історію літакобудування (не читайте лише про братів Райт).
  • Якщо випаде можливість, сходіть в музеї - вони хоч раз в місяць, так пускають безкоштовно, бібліотеки та інші місця, де проводяться освітні заходи.
 • Think Step 7.jpg 3 Шукайте "правду". Правда, тут є одна невелика складність. Бачте, однією спільною для всіх "правди" як такої немає - є багато невеликих "правдочек", які у кожного свої. Втім, вміння дошукуватися до правди у всіх сферах людського життя вам стане в нагоді, так і вміння мислити поліпшить.
  • Намагайтеся продиратися крізь терни до полеміки правді і фактами. Ваш розум повинен бути відкритий, інакше ви просто будете ігнорувати ті факти, які виступають проти вашої теорії, і з якими ви не згодні.
  • Наприклад: проблема зміни клімату є дуже політизованою, докопатися до фактів складно (а клімат швидко змінюється, причому саме через антропогенного впливу). Чому? Тому що політика - справа така. Факти в ній мало кому цікаві, важливіше виставити когось крайнім.[7]
 • Think Step 8.jpg 4 Шукайте креативні рішення. Креативність - відмінний спосіб розвинути в собі видатного мислителя. Креативне мислення навчить вас нестандартно реагувати на нестандартні проблеми, де б вони вас не наздогнали.[8]
  • Віддаватися мріям - це корисно. Відверто кажучи, це виключно потужний інструмент як для мислення, так і для вирішення проблем. Мрійте, і нехай ваш розум не знає перешкод!
  • Якщо у вас спостерігаються складнощі у вирішенні якоїсь проблеми, і ви шукаєте креативний спосіб з нею впоратися, то спробуйте ось що: запитайте себе, щоб ви зробили, маючи доступ до всіх ресурсів світу, а потім запитайте себе, до кого б ви звернулися за допомогою, якщо б могли. А потім запитайте себе, що б ви зробили, якби не боялися помилитися. Все це допоможе вам побачити нові можливості.[9]
 • Think Step 9.jpg 5 Збирайте інформацію. До речі, непогано було б знати, як отримувати інформацію з надійних джерел - самі розумієте, в наші дні дуже багато інформаційного сміття, який іноді здається дуже переконливим. Вам, відповідно, треба вміти відрізняти м'яке від теплого... то є надійний джерело інформації - від не дуже надійного.
  • Бібліотеки - це добре. Ні, це навіть чудово! Там не тільки багато безкоштовних книг (а часом і іншого медіа-контенту), але там же ще й деколи проводять різні заходи. Бібліотекарі можуть відповісти на ваші запитання.
  • Також у бібліотеках зберігаються місцеві видання, з яких можна багато чого дізнатися про ваше місто.
  • Деякі сайти є відмінними джерелами інформації. Wolfram|Alpha - для наукових і обчислювальних даних, Digitised Manuscripts - для оцифрованих рукописів (починаючи від середньовіччя і закінчуючи нашими днями) людей мистецтва, різні освітні сайти - для тих, хто хоче навчитися чомусь новому. Головне, не забувайте про те, що мала частка скепсису завжди доречна (і не важливо, чи сидите ви в Інтернеті або читаєте книгу). Факти і відкритий розум - ось що допоможе вам куди більше, ніж природна кмітливість.
 • Частина 3 з 3: Удосконалюємо мислення

 • Think Step 10.jpg 1 Міняйте мислення за допомогою мови. Вчені вже давно довели, що мова визначає спосіб мислення. Наприклад, ті, хто виріс в країні, де часто вживаються в мові назви частин світу, а не поняття "ліво-право", куди швидше за допомогою компаса знаходять оні частині світу.[10]
  • Вивчіть хоча б один іноземні мову. Ті, хто говорять на більш ніж однією мовою, бачать світ... ширше, повніше, яскравіше, більш ємко. Новий мову обов'язково познайомить вас з новими парадигмами мислення.
 • Think Step 11.jpg 2 Вчіться звідусіль. Навчання - це не відвідування школи і не зазубрювання дати Куликовської битви. Вчитися можна (і потрібно) все життя, вчитися можна чого завгодно. Якщо ви постійно вчитеся, ви постійно думаєте і, відповідно, розвиваєтеся.
  • Не варто сліпо довіряти авторитетам. Навіть якщо людина начебто знає, про що говорить, завжди слід перевіряти і перевіряти, шукати нові точки зору і т. д. Одне тільки те, що шанована людина про щось сказав, зовсім не робить сказане ним істинним. І зовсім інша справа, коли в ряді незалежних джерел ви знаходите підтвердження сказаного ним.
  • Скептицизм - ваш кращий друг. Відомості слід черпати з ряду незалежних джерел, обов'язково при цьому звертаючи увагу на те, хто робить ті чи інші заяви (висловлювання ангажованих діячів, як ви самі розумієте, гроша не варті - а часом буває й так, що такі діячі і самі не розуміють, про що говорять).
  • Відкривайте для себе нове, виходьте з дони комфорту. Так вам буде простіше приймати нові думки і погляди, які... не поєднуються з вашими, так ви зможете відкрити для себе ідеї, про яких б ніколи не дізналися. Так що запишіться на курси кулінарії, навчитеся в'язати чи вступіть у співтовариство астрономів-любителів!
 • Think Step 12.jpg 3 Використовуйте вправи для розуму. Мозок у відомому сенсі схожий з м'язами: слабкі м'язи після навантажень міцніють і стають сильнішими, слабкий мозок після навантажень... міцніє і починає мислити краще. Чим більше і частіше ви використовуєте власний мозок, тим краще ви мислите!
  • Займіться математикою. Регулярні заняття математикою - це відмінна зарядка для мозку, а також профілактика хвороби Альцгеймера. Прорешивайте трохи вправ кожен день (без калькулятора, вважайте в умі).
  • Запам'ятайте вірш. Це не тільки спосіб справити враження на вечірці, але і прекрасна вправа для пам'яті і, відповідно, мозку. Запам'ятовувати можна і різні цитати, щоб потім вставити їх в розмову у відповідний момент.
 • Think Step 13.jpg 4 Практикуйте усвідомленість. Це важливо, так як усвідомленість допомагає нам не тільки привести думки в порядок, але і деколи дозволяє нам знайти відповіді на важливі питання. Усвідомленість зменшує тяжкість проблем ментального характеру, а також буде корисна кожному, хто прагне більше дізнатися і навчитися краще думати.
  • Ви можете практикувати усвідомленість, просто гуляючи по вулиці. Не занурюйтеся в такий момент у власні думки, зосередьтеся на власних п'яти почуття - зверніть увагу на зелень дерев, синяву неба, хмари, звук власних кроків, шелест листя на вітрі, що йдуть поруч людей, на запахи, температуру. Не оцінюйте свої відчуття (занадто холодно-жарко-яскраво), просто помічайте їх.
  • Медитуйте по 15 хвилин в день мінімум. Це очистить і заспокоїть ваш розум. Сядьте в тихому, спокійному місці, де вас нічого не буде відволікати (з практикою можна почати медитувати навіть в автобусі або на роботі). Глибоко дихайте животом, зосередьтеся на диханні, на вдихах і выдохах - а не на думках, які в цей момент будуть крутитися в голові.
 • Поради

  • Мислення - процес, у загальному-те, автоматичний і усвідомлений. Головне тут - привести мозок в рух, так сказати - розкрутити його.

  Попередження

  • Уміння мислити приходить з досвідом. Кожен часом вірить тому, чого не варто було б. У цьому разі немає за що звинувачувати себе - треба просто продовжувати прагнути до правди... ну і бути надалі уважніше.

  Джерела і посилання

 • ^ http://www.forbes.com/sites/work-in-progress/2012/03/27/how-to-develop-5-critical-thinking-types/
 • ^ http://comptalk.fiu.edu/thinking_styles.htm
 • ^ http://www.psychologytoday.com/blog/turning-straw-gold/201302/what-type-thinker-are-you
 • ^ http://www.academia.edu/1884723/Notes_on_a_social_psychology_of_thinking_A_comparison_of_Bartlett_and_Moscovici
 • ^ http://www.breastcancer.org/risk/factors/no_evidence
 • ^ http://ww2.nscc.edu/think/ta_traits.htm
 • ^ http://climate.nasa.gov/causes
 • ^ http://www.psychologytoday.com/blog/long-fuse-big-bang/201007/how-unlock-your-imagination
 • ^ http://www.asha.org/associates/Unlocking-Your-Imagination/
 • ^ http://www.gwashingtonhs.org/ourpages/auto/2013/10/23/68598699/sci-am-2011.pdf
 • Рекламний блок


  Додати коментар
  Ваше ім'я:  
  Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

  2+2*2=?