Відповіді на всі випадки життя прямо на цьому сайті

Як розвивати вміння вирішувати проблеми

Рекламний блок

Кроки

 • Improve Problem Solving Skills Step 1 Version 2.jpg 1 Повідомте про проблему людям, які мають до неї відношення (якщо такі є). Завдяки цьому вони зможуть внести свою лепту у вирішення питання.
  • Повідомляйте про прогрес у вирішенні проблеми. Так пов'язані люди будуть знати, чого і коли їм очікувати. Будьте оптимістом, але розглядайте все реалістично.
 • Improve Problem Solving Skills Step 2 Version 2.jpg 2 Чітко визначте проблему. Шукайте коріння проблеми і уникайте поспішних висновків, ґрунтуючись на кількох симптомах. Неякісне виконання завдання не завжди пов'язано з відсутністю у людини досвіду роботи. Можливо, це пов'язано з нечіткою постановкою задачі. Також потрібно переконатися, що людина розуміє, що від нього вимагається, і знає, як задовольнити ці очікування.
  • Щоб чітко визначити проблему, на неї слід подивитися під кількома різними кутами (не 1-2 точки зору). Завдяки цьому ви зможете відрізнити справжні проблеми від перспективних напрямків.
 • Improve Problem Solving Skills Step 3 Version 2.jpg 3 Виберіть стратегію вирішення проблеми. Як тільки проблема визначена, можна вибрати методи для її вирішення, наприклад:
  • «Мозковий штурм». Генерація і запис ідей, які прийшли в голову або вам одному або групі. Витративши деякий час на мозковий штурм, перегляньте список рішень, щоб оцінити, наскільки кожна з них підходить в даному випадку.
  • «Дослідження позитиву». Ретельне розслідування, щоб визначити всі процеси, які проходять добре, щоб визначити, чи можна перенести їх досвід для вирішення проблеми підручними засобами.
  • «Дизайн відносин». Необхідно розглянути ситуацію більш широко, як архітектор проекту. Спостерігайте, як люди взаємодіють з товаром або послугою, щоб визначити проблеми, що виникають у клієнтів.
  • У деяких випадках використовується комбінована стратегія з різних методик.
 • Improve Problem Solving Skills Step 4 Version 2.jpg 4 Зберіть інформацію. Збір інформації йде рука об руку з чітким визначенням проблеми. Можуть знадобитися консультації з людьми, які безпосередньо пов'язані з проблемою, щоб визначити її реальні масштаби. Також корисно зібрати інформацію про те, виникали подібні проблеми в інших областях. Дізнайтеся, які причини були тоді визначено, які способи усунення проблеми застосовувалися і вдалося вирішити проблему взагалі.
  • Збір інформації також корисний, щоб задати напрям пошуку шляхів вирішення. Будучи максимально обізнаним, людина буде генерувати кращі ідеї навіть під час «вільного польоту без певного напрямку», як це відбувається при мозковому штурмі.
 • Improve Problem Solving Skills Step 5 Version 2.jpg 5 Аналізуйте інформацію. Необхідно проаналізувати важливість інформації, а також наскільки вона релевантна, тобто пов'язана з даною проблемою. Для формулювання рішення проблеми слід використовувати тільки ключову інформацію. Всі інші дані ранжуються за важливістю і релевантності.
  • Нерідко графічне подання інформації дуже корисно. По можливості, використовуйте блок схеми (маршрутні карти), системні діаграми, причинно-наслідкові діаграми та інші візуальні засоби.
 • Improve Problem Solving Skills Step 6 Version 2.jpg 6 Розробляйте можливі шляхи і рішення. Дійте в рамках обраної стратегії, на основі зібраної інформації.
 • Improve Problem Solving Skills Step 7 Version 2.jpg 7 Оцініть варіанти вирішення проблеми, розроблені вами. Аналогічно тому, як ви аналізували важливість і релевантність зібраної інформації, необхідно оцінити, який із запропонованих варіантів здається найкращим для вирішення проблеми. Іноді для цього потрібно створити прототип (придатний для тестування), в інших випадках можна використовувати комп'ютерне моделювання або ментальний експеримент, щоб уявити можливі наслідки від впровадження даного рішення.
 • Improve Problem Solving Skills Step 8 Version 2.jpg 8 Впроваджуйте рішення. Як тільки ви визначитеся з кращим рішенням, використовувати його на практиці. Спочатку краще оцінити ефективність на невеликий експериментальній групі, але якщо проблема критична, може знадобитися масштабне й системне зміна без попередніх оцінок.
 • Improve Problem Solving Skills Step 9 Version 2.jpg 9 Зворотний зв'язок. Отримуйте від покупців/виконавців відгуки про впровадження рішень. Цей крок використовується ще на етапі тестування перспективних стратегій, але його не потрібно припиняти, коли буде визначено найкраще рішення. Відгуки допоможуть оцінити ефективність впровадження рішення. Якщо якісь моменти не відповідають вашим очікуванням, ви зможете підкоригувати процес впровадження.
 • Поради

  • Ведіть протоколи, журнал або окремі записи, щоб фіксувати свої дії від початку до кінця, тобто від виникнення до вирішення проблеми. Ви будете отримувати корисні поради від інших людей, і, при необхідності, зможете поділитися потрібним досвідом з тими, хто звернеться за допомогою до вас. Ви зможете надати корисні записи, в яких вони знайдуть необхідну інформацію, щоб дізнатися, що їм належить і як можна вирішити проблему.
  • Більш загальний підхід передбачає навчання мисленню для розвитку вміння розв'язувати задачі. Виділіть час, щоб дізнатися, як і чому можна вчитися. Ви можете проводити час з людьми, які успішно вирішують проблеми, щоб перейняти їх досвід. Також можна прочитати кілька книг з теми (наприклад, «Книга думок» Мерилін Бернс, «П'ятиденний курс мислення Едварда де Боно, а також «Уява і мислення» Пітера МакКеллар).
  • Прочитайте найбільш релевантні статті на Вікіпедії, щоб дізнатися, що являє собою проблема взагалі і дізнатися про її окремих характеристиках.
  • Шукайте в інтернет. Мережевий пошук дозволяє знайти рішення для проблем будь-якого типу. Використовуйте інформацію всесвітньої павутини, щоб знайти якомога більше варіантів вирішення питання. Шукайте цілеспрямовано, склавши перелік пошукових фраз, які потрібно переглянути протягом дня.

  Попередження

  • Порівнюючи свою проблему з аналогічними ситуаціями, потрібно помічати відмінності. Уникайте узагальненого підходу, щоб не використовувати приклади і минулий досвід автоматично, без урахування особливостей вашої ситуації. Так ви набагато швидше виявите правильне рішення.


  Рекламний блок


  Додати коментар
  Ваше ім'я:  
  Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

  2+2*2=?